Pretraga

Tekst
A A A
Prikaz
.st0{fill-rule:evenodd;clip-rule:evenodd;}
accessibility
Email
Veličina teksta
A A A
Tema
accessibility

DAN CRVENIH HALJINA

Odjel neurologije Opće bolnice Dubrovnik obilježio je Dan crvenih haljina s ciljem podizanja svijesti javnosti o specifičnostima moždanog udara kod žena, a djelatnici su se okupili ispred crkve svetoga Vlaha u znak podrške svojim pacijenticama.

– Želimo naglasiti zbog čega je moždani udar kod žena specifičan i skrenuti pažnju na posljedice zanemarivanja simptoma čemu su žene sklone. To je razlog zašto kasno potraže liječničku pomoć, kada više ne spadaju u vremenski prostor za aktivno liječenje. Žene su nerijetko same sebi na zadnjem mjestu. One sve u obitelji služe i pomažu svima, a svoje simptome zanemaruju. Prođe vrijeme kad im možemo davati aktivnu terapiju i manje su im šanse za bolji ishod moždanog udara. – govori dr. Andrijana Bogoje Raspopović, voditeljica Odjela neurologije i naglašava kako je riječ o trombolitičkoj terapiji ili trombektomiji, odnosno rastapanju krvnog ugruška zbog čega liječničku pomoć treba potražiti 3-4.5 h od nastanka simptoma. Ishodi liječenja u tom su slučaju puno bolji nego kada se dođe prekasno.

– Međutim, žene nerijetko dolaze prekasno i zbog toga im je smrtnost od moždanog udara za 1/3 veća nego muškarcima. Čimbenici rizika koji su specifični za žene – a na njih ne možemo utjecati su dob i ženski spol, kao i hormonski status žena, koji nas u generativnoj dobi štiti od nastanka moždanog udara, pa je u tom razdoblju rjeđi nego kod muškaraca. Postoje neka stanja kojima možemo povećati rizik i u mlađoj životnoj dobi, a vezana su za ženski spol. To je uzimanje oralnih kontraceptiva, stanje povišenog krvnog tlaka u trudnoći – preeklampsija, hormonsko nadomjesno liječenje, migrena s aurom. Savjetujemo pacijenticama koje već imaju jedan čimbenik rizika, da se potrude ne dobiti ostale. Dakle, trebamo utjecati na čimbenike rizika koje možemo mijenjati, a to su štetne životne navike kao što su: pušenje, prekomjerna konzumacija alkohola, sredstava ovisnosti. Pored spomenutog, trebalo bi održavati stalnu tjelesnu težinu i umjerenu fizičku aktivnost, jer je prevencija najbolje liječenje. Na taj način smanjujemo vjerojatnost pojave visokog krvnog tlaka, šećerne bolesti, povišenih masnoća u krvi, naslaga na karotidnim krvnim žilama i pojave srčanih aritmija. – ističe dr. Andrijana Bogoje Raspopović, voditeljica Odjela neurologije Opće bolnice Dubrovnik.

Zbog toga je međunarodna kampanja Dana crvenih haljina posvećena prevenciji, dijagnostici i kontroli kardiovaskularnih bolesti, što uključuje bolesti krvnih žila srca i mozga kod žena.